Komplekt sisaldab:
BioKem- annuspuhastid on biokeemilised puhastid, kuhu saab juhtida elamute kõik veed. Ta on mõeldud kohtadesse, kus puudub ühiskanalisatsioon ning ka kohtadesse, kuhu septikuid pole lubatud paigaldada. Ainukeseks nõudeks on, et elamu peab olema kasutuses aastaringselt.
Seade koosnen maa-alusest ühekambrilisest väikesemõõtmelisest protsessimahutist ning esteetilise välimusega maapealsest seadmekapist kus paikneb ka hoolduskaev, kuhu on paigaldatud lisakaitse, vältimaks laste mahutisse kukkumist ning automaatikakilbist, mis suurustel BioKem 6-15 saab viia hoonesse sisse. Annuspuhasteid tühjendatakse vaid kord aastas.
Tööprotsessi kirjeldus:
Puhastusprotsess BioKem mahutites on jätkuv protsess, mille ühe tsükli kestus on 12 tundi.
Protsess algab õhutusega e. aeratsiooniga, kus õhukompressor surub õhu mahuti põhjas paiknevatesse aeratsiooniplaatidesse, kust õhk liigub läbi mahutis oleva vee, pannes mahuti põhjas oleva aktiivmuda liikuma. Õhutus on vajalik aeroobsete bakterite paljunemiseks ning nende elutegevuseks. Aeroobsed bakterid toituvad reoveest ning lagundavad orgaanilised ained (ammooniumlämmastiku hapnemine) nitriidiks ja nitraadiks, seda protsessi nimetatakse nitrifikatsiooniks.
Lisaks on reovees alati üleliigset fosforit, mis on kahjulik loodusele (fosfori, lämmastiku ja BOD suur sisaldus vees rikub loodusliku tasakaalu ja sattudes veekokku tekitab vetikate vohamist). Vabanemaks fosforist doseerib BioKem mahuti keemiapumba abil väikesest kanistrist reovette rauasulfaati, mille tulemusel fosfori ühendid muutuvad veest raskemaks ja hiljem settivad koos aktiivmudaga põhja. Rauasulfaadi doseerimise kogust on vajadusel lihtne juhtkilbist muuta.
Aereerimise lõppedes hakkab aktiivmuda settima mahuti põhja, samal ajal aeroobsed bakterid jätkavad paljunemist, kuni vedelikus hapniku lõppemiseni. Hapniku lõppedes tekib aga omakorda soodne keskkond anaeroobsete bakterite elutegevuseks ja paljunemiseks. Anaeroobsed ja ka osa aeroobseid baktereid tarbivad oma elutegevuseks reovees olevat lämmastikku, millest on vaja vabaneda ning muudavad vees oleva lämmastiku lämmastikgaasiks. Seda etappi nimetatakse denitrifikatsiooniks.
Settefaasi lõppedes moodustub mahuti ülemises kihis 20-30% mahuti mahust puhastatud vee kiht, mis mahutis oleva pumba abil pumbatakse loodusesse.
Biokeemilisi annuspuhasteid tuleb siiski umbes kord aastas ka tühjendada, kuna mahuti põhja hakkab tekkima surnud bakterite ehk muda kiht, mis pidevalt kasvab.
© 2007 - 2025 Interbauen OÜ. Interbauen - ehitusmaterjalide e-kaubamaja